این مطلب ۲۸ بار خوانده شده

روش‌های نوین کشاورزی برای صرفه جویی در آب / نقش کشاورزان گلستانی برای نجات از بحران آب چیست؟

استفاده از روش‌های نوین آبیاری محصولات کشاورزی در وضعیت کم آبی کشور راهی اساسی برای صرفه جویی در مصرف آب است.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش کوله بار گلستان ازخبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان؛  کشور ما ایران که جز کشور‌های خشک و نیمه خشک، محسوب می‌شود به دلیل بارندگی کم به خصوص در چند سال اخیر با مشکل جدی خشکسالی رو به رو شده است.
 

خشکسالی که تمام بخش‌های کشور را درگیر خود کرده و اگر برای جلوگیری از آن اقدامی همگانی نکنیم دیگر کار از کار خواهد گذشت.

در این میان کشاورزی که اصلی‌ترین و با اهمیت‌ترین بخش در هر کشور محسوب می‌شود با بیش از ۹۰ درصد بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مصرف کننده آب در کشوراست؛ و با وجود چنین شرایطی هنوز هم محصولات کشاورزی در اکثر نقاط کشور به روش‌های سنتی کشت می‌شود.

 

براساس تحقیقات انجام شده و آمار ارائه شده میزان هدر رفت آب در ایران ۲۸ تا ۳۰ درصد بوده که این مقدار در دنیا ۹ تا ۱۲ درصد است.

راه نجات از بحران کم آبی چیست؟

اصلاح الگوی مصرف تنها راه گذر از بحران کم آبی در حوزه‌های مختلف مانند کشاورزی بوده که می‌تواند سهم بسیاری در کاهش مصرف آب داشته باشد.

 

روش‌های نوین آبیاری مانند قطره‌ای، بارانی، کوزه‌ای و سایر روش‌های علمی که می‌تواند مشکلات ناشی از کم آبی را کمتر کند.

آبیاری غرقابی، روشی برای غرق کردن گیاه با آب

استان گلستان قطب کشاورزی بوده که به روز بودن کشاورزان با هدف کاهش مصرف آب و افزایش محصول، لازمه توسعه و پایداری کشاورزی است.

همین دلیل باعث شد تا به سراغ کشاورز سنتی کار و پیشرو در استفاده از روش‌های نوین آبیاری برویم.

آقای اسلانی کشاورزی که مزرعه توت فرنگی خود را به روش غرقابی آبیاری کرده در این خصوص در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان؛ گفت: از زمان کاشت تا برداشت توت فرنگی زمین را ۱۰ بار آبیاری می‌کنیم.

 

وی افزود: از جمله معایب این روش مصرف زیاد آب، هزینه‌های گزاف برای تامین آب و نیروی انسانی و همچنین در گل فرو رفتن محصول که باعث کاهش کیفیت آن و درنهایت نارضایتی مشتری می‌شود است.

اسلانی اضافه کرد: بعد از هر بار آبیاری به دو روز زمان برای خارج شدن زمین از حالت گل و لای برای برداشت محصول نیاز است که این موجب متضرر شدن کشاورز می‌شود.

آبیاری قطره‌ای نواری و مزایای آن

 

امانی کارشناس آبیاری تحت فشار در جهاد کشاورزی گلستان در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان؛ گفت: کاهش آب‌های سطحی و زیرزمینی، استفاده بی رویه و نبود مدیریت در مصرف آب تهدیدی جدی برای کشاورزی در سطح استان بوده که می‌توان با استفاده از روش‌های نوین آبیاری در مصرف آب صرفه جویی کرد.

 

وی افزود: تا کنون در سطح ۲۳ هزار هکتار از مزارع استان سبزی و صیفی جات که نیاز به آب فراوان دارند کشت شده که از این میزان ۲ هزار و ۸۰۰ هکتار به روش‌های نوین مجهز شده اند.

امانی اضافه کرد: در روش غرقابی در هر هکتار حدود ۸ تا ۹ هزار متر مکعب آب استفاده می‌شود، ولی با استفاده از سیستم‌های قطره‌ای میزان مصرف آب تا ۴ هزار متر مکعب یعنی به نصف کاهش پیدا کرده است.

 

مزایای روش قطره‌ای نواری دلیلی شد تا سری به مزرعه آقای عامری کشاورز دیگر گلستانی برویم که مزرعه‌ای متفاوت ترنسبت به آقای اسلانی دارد.

آقای عامری در خصوص این روش در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان؛ گفت: استفاده از روش آبیاری قطره‌ای نواری باعث شد تا مصرف آب ازنظر اقتصادی کم‌تر وبه صرفه‌تر و همچنین کیفیت محصول بهترشود.

 

وی افزود: استفاده از آبیاری قطره‌ای باعث شد تا علاوه بر کشت توت فرنگی در این مزرعه، بادمجان، گوجه، فلفل و حتی لوبیای سبز هم کشت کنم و به دلیل اینکه آب همیشه به صورت قطره پای گیاه است از نظر آب دهی در فصل گرم تابستان دغدغه‌ای نداشته باشم.

عامری اضافه کرد: در سال‌های گذشته به دلیل کمبود آب، گیاهی مانند بادمجان را برای جلوگیری از استفاده بیش از حد آب برای رشد هرس می‌کردیم که امسال نیاز به هرس کردن نیست.

مالچ پلاستیکی همراهی مناسب با آبیاری قطره‌ای نواری

اسدی پژوهشگر و مروج ارشد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان؛ گفت: در آبیاری قطره‌ای نواری تقریبا همه آبی که به صورت قطره قطره به ریشه گیاه می‌رسد، جذب می‌شود و راندمان مصرف آب تا ۹۵ درصد بالا می‌رود.

 

وی افزود: تمایز دیگر این مزرعه استفاده از پوشش پلاستکی مقاوم در مقابل تابش نور خورشید به نام مالچ است که مزایای متعددی دارد.

اسدی اضافه کرد: مالچ پلاستیک ۵۰ تا ۷۰ درصد مانع تبخیر آب و باعث کاهش علف‌های هرز در مزرعه می‌شود.

 

وی در ادامه گفت: همچنین باریدن باران در کیفیت محصول تاثیر منفی نمی‌گذارد و موجب تمیز ماندن توت فرنگی می‌شود که از نظر اقتصادی به نفع کشاورز است.

 

تسهیلات، کمک حال کشاورزان پیشرو

عباسی معاون تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان؛ گفت: برای توسعه این روش آبیاری تسهیلات بلاعوض ۸۰ درصد به کشاورزان داده می‌شود و همچنین ۲۰ درصد آورد کشاورز نیز برای دریافت وام بلند مدت ۵ ساله به بانک معرفی می‌کنیم.

 

وی افزود: برای حفظ جایگاه شاخص استان در تولید محصولات کشاورزی، حفظ منابع آبی و تداوم کشاورزی نیازمند تغییر الگوی مصرف هستیم که همه باید با جدیت در این مسیر حرکت کنیم تا بتوانیم از این وضعیت خشکسالی گذر کنیم.

گزارش از گنجا محمودی
انتهای پیام/ق

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.