این مطلب ۳۷ بار خوانده شده

دولت ترامپ با اعزام مخفیانه نیرو‌های ویژه برای کمک به عربستان، نقش آمریکا را در جنگ فاجعه‌بار یمن افزایش داده است

روزنامه انگلیسی گاردین نوشت ترامپ بدون سر و صدا در حال افزایش نقش آمریکا در جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن است.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش کوله بار گلستان ازگروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، روزنامه انگلیسی گاردین با انتشار گزارشی در پایگاه اینترنتی خود نوشت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، بی سر و صدا در حال افزایش نقش این کشور در جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن است. ترامپ با نادیده گرفتن تلفات انسانی این جنگ، به صدای اعتراض برخی اعضای کنگره که خواستار کاهش نقش پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) در این جنگ هستند، نیز توجهی نمی کند.

در ادامه گزارش آمده است مقامات دولت ترامپ در حال بررسی پذیرش درخواست عربستان سعودی و امارات مبنی بر کمک مستقیم نظامی ارتش آمریکا برای اشغال بندر اصلی یمن در استان حدیده هستند. بندر حدیده مهم ترین مسیر امدارسانی به جنگ زدگان یمنی محسوب می شود و طولانی شدن این جنگ پیامدهای فاجعه باری را برای میلیون ها غیرنظامی که در حال حاضر نیز از کمک های بشردوستانه چندانی بهره‌مند نیستند، به دنبال خواهد داشت.

گزارش گاردین می افزاید رئیس جمهور آمریکا تاکنون بدون آنکه با توجه و یا مخالفت عمومی مواجه شود، ابعاد کمک های نظامی این کشور به دو متحد خود –عربستان سعودی و امارات– را گسترش داده و با این اقدام باعث طولانی شدن جنگ یمن و وخیم تر شدن شرایط غیرنظامیان شده است. سال ۲۰۱۷ میلادی، در حالی که هنوز مدت کوتاهی از راهیابی ترامپ به کاخ سفید نگذشته بود، دولت او تصمیم دولت باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا، برای تعلیق قرارداد ۵۰۰ میلیون دلاری فروش بمب های هدایت شونده لیزری و جنگ افزاهای دیگر به عربستان را لغو کرد. مجلس سنای آمریکا نیز با ۵۳ رأی موافق در برابر ۴۷ رأی مخالف، مجوز فروش این تجهیزات را صادر کرد.

در ادامه گزارش آمده است اواخر سال ۲۰۱۷ میلادی، پس از آنکه یمنی ها چندین شهر عربستان را با موشک های بالستیک هدف قرار دادند، پنتاگون محرمانه نیروهای ویژه آمریکا را به مرز عربستان و یمن اعزام کرد تا برای موقعیت یابی و انهدام سایت های موشکی یمن به ارتش سعودی کمک کنند. اگر چه نیروهای آمریکایی از مرز عبور نکردند و داخل خاک یمن نشدند، اما این مأموریت محرمانه نقش آمریکا را در جنگ یمن افزایش داد؛ جنگی که از سال ۲۰۱۵ میلادی و پس از آنکه عربستان سعودی و متحدانش بمباران یمن را آغاز کرده اند، تا به امروز ادامه داشته است.

این گزارش می افزاید جنگ یمن تاکنون باعث کشته شدن دست کم ۱۰ هزار شده است. بیش از ۲۲ میلیون نفر (سه چهارم جمعیت این کشور) نیز اکنون بر اثر این جنگ، نیاز به کمک های بشردوستانه دارند. همچنین، دست کم حدود ۸ میلیون نفر در آستانه قحطی قرار دارند و یک میلیون یمنی نیز تاکنون به وبا مبتلا شده اند.

نگارنده مطلب در ادامه تصریح می کند: افزایش حمایت آمریکا از اقدامات سعودی ها در یمن بخشی از تغییر سیاست های کلان آمریکا پس از راهیابی ترامپ و مشاوران ارشدش به کاخ سفید است. ترامپ از زمان آغاز به کار به عنوان رئیس جمهور آمریکا همواره حمایت خود را از عربستان اعلام و رقیب منطقه ای آن –ایران – را مورد انتقاد قرار داده است. این تغییر رویکرد (دولت آمریکا) در جریان سفر ترامپ در ماه مه سال ۲۰۱۷ میلادی به عربستان –که ترامپ به عنوان نخستین مقصد سفر خارجی اش در مقام رئیس جمهور آمریکا انتخاب کرده بود–تبلور بیشتری یافت.

در ادامه گزارش با اشاره به جشن های پر زرق و برق، رقص شمشیر و اعطای بالاترین نشان افتخار رژیم سعودی به رئیس جمهور آمریکا در جریان این سفر، آمده است تلاش عای عربستان برای اغوای ترامپ نتیجه داد و از آن زمان تاکنون حمایت های بی حد و حصری را نثار سران سعودی به ویژه محمد بن سلمان، ولیعهد جوان عربستان و معمار جنگ فاجعه‌بار یمن، کرده است.

نگارنده گزارش همچنین حمایت آشکار ترامپ از اقدامات رژیم سعودی را باعث افزایش تنش های میان عربستان و ایران در منطقه خاورمیانه عنوان کرده است.

در بخش دیگری از این گزارش نیز آمده است ترامپ در مدت حضورش در ریاض، پایتخت عربستان سعودی، از انعقاد قراردادهای تسلیحاتی به ارزش تقریبی ۱۱۰ میلیارد دلار خبر داد. رئیس جمهور آمریکا و جرد کوشنر، داماد و مشاور ارشد وی، بی درنگ تلاش کردند همه افتخار امضای این قراردادها و توسعه اقتصادی آمریکا را به نام خودشان ثبت کنند؛ اگر چه باید گفت اوباما در دوران ریاست جمهوری اش، مجوز فروش بیشتر تسلیحاتی که سعودی ها قرار است خریداری کنند –از جمله ده‌ها جنگنده اف-۱۵، سامانه های دفاع موشکی پاتریوت، بالگردهای تهاجمی آپاچی و صدها خودروی زرهی و هزاران بمب و موشک– را صادر کرده بود.

از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۶ میلادی، دولت اوباما در اقدامی بی سابقه، مجوز فروش تسلیحات نظامی به ارزش ۱۱۵ میلیارد دلار را به عربستان صادر کرد؛ این مبلغ بسیار بیشتر از رقم قراردادهای تسلیحاتی بود که دولت های پیشین آمریکا با عربستان به امضا رسانده بودند. در دوران ریاست جمهوری اوباما، مقامات واشنگتن و ریاض در مجموع قرارداهایی به ارزش تقریبی ۵۸ میلیارد دلار را به طور رسمی به امضا رساندند و در همین مدت، واشنگتن تسلیحاتی به ارزش ۱۴ میلیارد دلار را به ریاض تحویل داد. بیشتر این تسلیحات هم اکنون در جنگ علیه یمن استفاده می شود؛ افزون بر آن، عربستان از حمایت فنی آمریکا نیز در این جنگ برخوردار است.

این گزارش همچنین می افزاید اکتبر سال ۲۰۱۶ میلادی، جنگنده های ائتلاف (متجاوز) سعودی با بمباران محل برگزاری یک مراسم تشییع در صنعا، پایتخت یمن، دست کم ۱۴۰ نفر را که در این مراسم شرکت کرده بودند، کشتند و صدها نفر را نیز مجروح کردند. پس از این حمله که مرگبارترین حمله ائتلاف سعودی از آغاز حمله به یمن محسوب می شد، دولت اوباما تصمیم گرفت درباره حمایت لجیستیک آمریکا از عربستان بازبینی کند؛ اما این بازبینی در نهایت تغییران بسیار کمی را به دنبال داشت؛ از جمله این تغییرات خروج شمار اندکی از کارکنان نظامی آمریکا از عربستان و توقف فروش برخی تسلیحات به این کشور بود.

در اواخر دوران ریاست جمهوری اوباما، برخی مقامات آمریکایی نگران آن بودند که طبق قوانین بین المللی، حمایت آمریکا از عربستان در جنگ یمن –به ویژه کمک اطلاعاتی در شناسایی اهداف و سوخت رسانی به جنگنده های سعودی در وسط آسمان– باعث شود واشنگتن به عنوان همدست ریاض در این جنگ قلمداد و به ارتکاب جنایت های جنگی متهم شود. در این صورت، (دست کم بر روی کاغذ) احتمال پیگرد قانونی نظامیان آمریکایی در سطح بین المللی نیز وجود خواهد داشت. به همین دلیل، سال ۲۰۱۵ در پی افزایش تلفات غیرنظامی جنگ یمن، این موضوع که آیا باید اجرای قراردادهای تسلیحاتی با عربستان ادامه پیدا کند یا خیر، ماه ها بحث را در محافل داخلی آمریکا و بین مقامات این کشور به دنبال داشت. اما پس از راهیابی ترامپ به کاخ سفید همه این نگرانی ها به فراموشی سپرده شدند. ترامپ با پیگیری سیاست خارجی نابسامان همیشگی خودش، بدون آنکه به دنبال یک راه حل سیاسی برای جنگ تحت رهبری عربستان علیه یمن باشد، در حال افزایش نقش نظامی آمریکا در این جنگ است. حمایت بی چون و چرای ترامپ از عربستان و متحدانش باعث تشدید بیش از پیش وخیم ترین بحران انسانی جهان می شود.
انتهای پیام/

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.