این مطلب ۳۳ بار خوانده شده

سی ام آذر را مدیون هشت شهید گلستانی هستیم

نسخه مناسب چاپ

به گزارش کوله بار گلستان به نقل از نوید شاهد از گلستان هدف از انتشار آلبوم روزانه و روز شمار شهدای استان، به همراه زندگی نامه آشنایی بیشتر مردم گلستان با شهدای هر روز است.
با ذکر صلوات روح بلند امام خمینی (ره)، شهدای هشت سال دفاع مقدس به خصوص شهدای امروز استان را شاد کنیم.

شهدای روزشمار ۳۰ آذر ماه ۸ سال دفاع مقدس به همراه زندگی نامه
۱-شهید عبدالخالق کر/ دهم شهریور ۱۳۴۴، در روستای دوجی اودک از توابع شهرستان آق قلا به دنیا آمد. پدرش آق اویلی، کشاورز بود و مادرش امان نام داشت. تا چهارم متوسطه درس خواند. او نیز کشاورزی می کرد. به عنوان سرباز ارتش در جبهه حضور یافت. سی ام آذر ۱۳۶۶،در سومار هنگام درگیری با نیروهای عراقی بر اثر اصابت ترکش به سر و پا،شهید شد. مزار او در گلزار اهل سنت روستای حسن طیب تابعه شهرستان زادگاهش قرار دارد.
۲-شهید عبدالکریم کر/ هفدهم فروردین ۱۳۴۶، در شهرستان بندرترکمن به دنیا آمد. پدرش عاشور، راننده بود و مادرش امان نام داشت. تا پایان دوره راهنمایی درس خواند. به عنوان پاسدار وظیفه در جبهه حضور یافت. سی ام آذر ۱۳۶۵، با سمت تک تیرانداز در آبادان بر اثر اصابت ترکش به پهلو،شهید شد. مزار او در گلزار شهدای روستای قره سنگر چیاقلی تابعه شهرستان زادگاهش قرار دارد.
۳-شهید علی رایجی/ یکم شهریور ۱۳۴۷، در روستای لمسک از توابع شهرستان گرگان به دنیا آمد. پدرش احمد، کشاورز بود و مادرش نرگس نام داشت. دانش آموز سوم راهنمایی بود.از سوی بسیج در جبهه حضور یافت. سی ام آذر ۱۳۶۵، با سمت امدادگر در هفت تپه بر اثر اصابت ترکش راکت به شهادت رسید. مزار او در گلزار شهدای امامزاده عبداله شهرستان زادگاهش قرار دارد.برادرش برارقلی نیز به شهادت رسید.

۴-شهید یداله غلامی/ دوزادهم آذر۱۳۴۲، در شهرستان گرگان به دنیا آمد. پدرش رضا، کارگر بود و مادرش طیبه نام داشت. در حد خواندن و نوشتن سواد آموخت. شوفاژ کار بود. به عنوان سرباز ارتش در جبهه حضور یافت. سی ام آذر۱۳۶۲، با سمت تک تیرانداز در بانه هنگام درگیری با نیروهای حزب دمکرات و کومله بر اثر اصابت گلوله به شهادت رسید. مزار او در گلزار شهدای امامزاده عبداله زادگاهش قرار دارد.
۵-شهید عباس دلداده مهربان/ چهارم اسفند۱۳۱۵، در شهرستان گنبدکاووس به دنیا آمد. پدرش محمدعلی ومادرش نسابیگم نام داشت. تا پایان دوره ابتدایی در س خواند.راننده بود. سال۱۳۳۸ازدواج کرد و صاحب پنج پسر و دو دختر شد. بیستم آذر۱۳۶۱،در زادگاهش هنگام درگیری با گروه های ضدانقلاب به شهادت رسید. پیکرش مدت ها در منطقه بر جا ماند و پس از تفحص در گلزار شهدای امامزاده یحیی بن زید همان شهرستان به خاک سپرده شد.
۶-شهید بهروز اونق/ چهارم آبان ۱۳۴۴، در روستای خواجه نفس از توابع شهرستانبندرترکمن به دنیا آمد. پدرش تاج دردی، روحانی و کشاورز بود و مادرش عایشه نام داشت. تا پایان دوره ابتدایی درس خواند. او نیز کشاورز بود. سال ۱۳۷۲ ازدواج کرد. به عنوان سرباز ارتش در جبهه حضور یافت و مجروح شد. بیست و یکم مهر۱۳۸۱، در جاده زاهدان دچار سانحه رانندگی شد و به شهادت رسید.مزار وی در گلزار شهدای قره سنگر روستای چیاقلی شهرستان زادگاهش قرار دارد.
۷-شهید قدرت اله ویزواری/ یکم مهر۱۳۳۸، در شهرستان گرگان به دنیا آمد. پدرش رحمان و مادرش مدینه نام داشت. تا پایان دوره متوسطه در رشته ریاضی درس خواند و دیپلم گرفت. کشاورز بود. سال۱۳۵۸ ازدواج کردو صاحب یک پسر شد.به عنوان سرباز ارتش در جبهه حضور یافت. سی ام آذر۱۳۶۰، باسمت فرمانده سلاح سنگین در شوش بر اثر اصابت ترکش خمپاره به سر،شهید شد. مزار وی در گلزار شهدای امامزاده عبداله (ع) زادگاهش واقع است. او را قدرت اله نیز می نامیدند.
۸-شهید محمدحسن کرد/ بیست و سوم آذر۱۳۴۲، در شهرستان بندرگز چشم به جهان گشود. پدرش رفیع و مادرش زری نام داشت.تا چهارم متوسطه در رشته برق درس خواند. به عنوان بسیجی در جبهه حضور یافت. هفدهم اسفند۱۳۶۵، در پاسگاه زید عراق بر اثر اصابت ترکش خمپاره به سر،شهید شد. مزار وی در گلزار شهدای امامزاده حبیب اله روستای نوکنده تابعه زادگاهش واقع است.

سی ام آذر را مدیون هشت شهید گلستانی هستیم